新闻公告

            公告通知

            2019第七届中国·观澜国际版画双年展复?#28572;?#26524;

            来源:艺委会 发?#38469;?#38388;:2019-04-15 18:52:54

            2019第七届中国·观澜国际版画双年展复?#28572;?#26524;

            序号

            作者

            题目

            国家或地区(省份)

            最终级别

            1

            EWELINA KOLAKOWSKA

            0401201707012017

            Poland

            荣誉作品

            2

            Hiroya Yasukochi

            After that '18 -prisoner Ⅶ

            Japan

            荣誉作品

            3

            Olga Zukowska

            Wyjscie/Exit

            Poland

            荣誉作品

            4

            RATTANA SUDJARIT

            The way of harvester No.4

            Thailand

            荣誉作品

            5

            Sandro

            Red Bowl

            Italy

            荣誉作品

            6

            Teerawoot Com-on

            Klangbangkaew Temple

            Thailand

            荣誉作品

            7

            yoshio IMAMURA

            The moon

            Japan

            荣誉作品

            8

            郎朗

            烛光

            广东省

            荣誉作品

            9

            刘京

            Master 02—2

            湖南省

            荣誉作品

            10

            王霄

            仲夏梦NO.1

            北京市

            荣誉作品

            11

            于子亮

            ?#38469;?#36848;说-10

            江西省

            荣誉作品

            12

            朱世伟

            与鹤共舞

            贵州省

            荣誉作品

            13

            Abdelsalam Salem

            Accumulation of time 5#

            Egypt

            入选

            14

            Abir Arafeh

            Fossil

            Syria

            入选

            15

            Adam Romaniuk

            Breakwater 2a

            Poland

            入选

            16

            Adrian Esteban Aja Mendez

            Filosofía del poder

            Mexico

            入选

            17

            Agata Derda

            One Trick Pony

            Canada

            入选

            18

            Agim Salihu

            DUSK 1

            Kosovo

            入选

            19

            Agnieszka ?akoma

            Selfmade City IIA

            Poland

            入选

            20

            Agnieszka Lech-Binczycka

            The rock

            Poland

            入选

            21

            Akimitsu Tamawake

            He lives

            Japan

            入选

            22

            Aleksandra Lasoń

            Space Structures XXIII

            Poland

            入选

            23

            Aleksandra Prusinowska

            Turystka

            Poland

            入选

            24

            ANDREA SERAFINI

            VIEW (IN REAL TIME WEATHER)

            Italy

            入选

            25

            Angela Snieder

            Diorama 5

            Canada

            入选

            26

            ANITA

            Composition III

            Slovenia

            入选

            27

            Anna Gawlikowska

            N° 2.2

            Poland

            入选

            28

            Anne Starling

            Shangri-La

            Australia

            入选

            29

            Aoife Layton

            Clash

            Ireland

            入选

            30

            Arkadiusz Jankowski

            The Battle of Salamis

            Poland

            入选

            31

            Artur Masternak

            Difference and repetition

            Poland

            入选

            32

            Aya Hatanaka(畠中彩)

            The Spectators

            Japan

            入选

            33

            Bengt-Göran Flood

            Vanitas

            Sweden

            入选

            34

            Bianca

            The Flow

            United Kingdom

            入选

            35

            Bisserova Snejina

            Natura Sacra-II

            Bulgaria

            入选

            36

            CAI YU

            祷过山下,天虞山前

            Italy

            入选

            37

            Caroline Koenders

            Disapearance

            Netherlands

            入选

            38

            Cathrine Alice Liberg

            My grandmother said it was bad luck to keep photographs of dead people I

            Norway

            入选

            39

            Chanchai Laorattanaruengchai

            You think am i therefore i am No.2

            Thailand

            入选

            40

            CHANDRASHEKHAR VASANTRAO WAGHMARE

             CONTEMPORARY RAVANA

            India

            入选

            41

            Chayasit Orisoon

            Children of Tai Dam Parent

            Thailand

            入选

            42

            CHRISIKOU KLEVES

            PRELUDE

            Greece

            入选

            43

            Christiaan Diedericks

            Bloodroots II (Elegy: The Pretender)

            South Africa

            入选

            44

            COLETTE CLEEREN

            RESONANCE ROOM IV  1/1

            Belgium

            入选

            45

            Csaba Lestyan

            Silence

            Romania

            入选

            46

            Damon Kowarsky

            Galata, Istanbul

            Australia

            入选

            47

            Dan Obana

            End of Cosmos Fort

            Japan

            入选

            48

            DANIEL W WELDEN

            DESTINY

            USA

            入选

            49

            DI PIERI  GINO

            BANDAGE OBELISK

            Italy

            入选

            50

            Dianne Fogwell

            Endure

            Australia

            入选

            51

            Diego Lasansky

            Air and Simple Gifts

            USA

            入选

            52

            DIMO KOLIBAROV

            Impossible photos III

            Bulgaria

            入选

            53

            Divya chaturvedi

            samsara

            India

            入选

            54

            Diyar

            Halabja Genocide

            Iraq

            入选

            55

            Dominik Wlodarek

            Gdansk, Westerplatte, Northern Port, version II

            Poland

            入选

            56

            Dorota Nowak

            NGC_2019_05

            Poland

            入选

            57

            Emre ?nan

            One and Nine Square

            Turkey

            入选

            58

            ENRIQUE GUADARRAMA SOLIS

            Notas sobre la luz y el tiempo II (Notes About Light and Time II)

            Mexico

            入选

            59

            Ethan Green

            ID Enmity

            USA

            入选

            60

            Farhana Yesmin

            Changing With Time 

            Bangladesh

            入选

            61

            Fernando Aceves Humana

            Untitled( boar)

            Mexico

            入选

            62

            FLAISZMAN

            AU MIROIR (IN THE MORROR)

            France

            入选

            63

            FRANCISCO DOMINGUEZ-PENIS

            EL GASCO - CáCERES - SPAIN

            Spain

            入选

            64

            Frelih ?rtomir

            The Rain

            Slovenia

            入选

            65

            Gea Karhof

            Etrernal Love

            Netherlands

            入选

            66

            Gesa Puell

            Passages 1

            Germany

            入选

            67

            Giacomo Miracola

            Men don't get lost in the sea

            Italy

            入选

            68

            Gielecka-Grzemska Katarzyna

            Falling

            Poland

            入选

            69

            Hachmi Azza 

            L'inspiration  

            Belgium

            入选

            70

            HARUMI TANIAI

            諸行無常

            Japan

            入选

            71

            Heather

            Party House 1

            Canada

            入选

            72

            Hendrik Faure

            dream of reason

            Germany

            入选

            73

            Herman Noordermeer

            Me and two birds 1

            Netherlands

            入选

            74

            Ichirow Tsubaki

            Into The Decaying Time 

            Japan

            入选

            75

            Irina Kozub

            Echoes of the past

            Russia

            入选

            76

            ISHU JINDAL

            Past, Present & Future

            India

            入选

            77

            Ivo Mosele

            Balance (Equilibri)

            Italy

            入选

            78

            Jakkee Kongkeaw

            Reedy

            Thailand

            入选

            79

            Jan Moska?a

            Havoc

            Poland

            入选

            80

            Jason REITTOM

            Deus Ex Machina

            France

            入选

            81

            JAVIERA MOREIRA

            ENCUENTRO DE LUCES Y SILLAS

            Chile

            入选

            82

            JAYANT GAJERA

            MECHANIZED INSTINCT R-11

            India

            入选

            83

            Jiri Kornatovsky

            Duo

            Czech Republic

            入选

            84

            Johann Booyens

            Threshold

            South Africa

            入选

            85

            Joseph SCHEER

            Arctia caja

            USA

            入选

            86

            Justya Patecka Lasek

            Arkona

            Poland

            入选

            87

            Kacper Bozek

            Parental Control

            Poland

            入选

            88

            KAMIL KOCUREK

            Arena 8

            Poland

            入选

            89

            Kamila Kasprzykowska

            VII

            Poland

            入选

            90

            kamruzzaman

            Global Warming-2

            Bangladesh

            入选

            91

            Karuna Vishnu Maplekar

            Followed By Shadow - 2

            India

            入选

            92

            Katarzyna Nowakowska

            SUPER|UNIT

            Poland

            入选

            93

            KEMAL YILDIZ

            Archival Documents-I

            Turkey

            入选

            94

            KIM EUN KYOUNG

            Afterimage

            South Korea

            入选

            95

            kimmy croonen

            lost frequency

            Belgium

            入选

            96

            kitipong ngowsiri

            A Matter of Waiting Time No.6

            Thailand

            入选

            97

            Kristof Giczy

            Navigare necesse est II

            Hungary

            入选

            98

            KUKAWSKI Tomasz M.

            "Behind I" from the cycle RELATIONS

            Poland

            入选

            99

            Kumara swamy

            Metamorphosis-XXXXXVIII

            India

            入选

            100

            Lancelott Belaunde 

            First day to freedom

            Chile

            入选

            101

            Li Bond / Liena Bondare

            ILU - > STRANGE ATTRACTORS

            Latvia

            入选

            102

            Lidija Antanasijevic

            Fine Line

            United Kingdom

            入选

            103

            Linda Whitney

            Red Fancy Shawl Dancer

            USA

            入选

            104

            Lofman Katariina Birgitta

            Stage Ⅰ: Idea

            Finland

            入选

            105

            Lubomir PRIBYL

            Bevelled Net

            Czech Republic

            入选

            106

            ?ukasz Koniuszy

            Habitable Structure

            Poland

            入选

            107

            Lutomski Patryk

            No unification

            Poland

            入选

            108

            MANFRED EGGER

            BELT AND ROAD I

            Austria

            入选

            109

            Marcin Bialas

            Empty Egg 1

            Poland

            入选

            110

            Marcin Hajewski

            Induction I

            Poland

            入选

            111

            Marek Zajko

            Partagenicus 2 / version 3

            Poland

            入选

            112

            Maria Barańczyk

            SILENCE

            Poland

            入选

            113

            Maria Florencia Loza

            Caballero

            Argentina

            入选

            114

            Maria Teresa Williams

            ¨Bar Code¨

            Chile

            入选

            115

            Maria Zwolińska

            internal space

            Poland

            入选

            116

            Marija Andjelkovic

            States of Transition XV

            Serbia

            入选

            117

            Md. Boni Adam

            Composition

            Bangladesh

            入选

            118

            MD. RAFIQUL ISLAM 

            Transformation

            Bangladesh

            入选

            119

            Mehdi Darvishi

            The Extended Night

            Iran

            入选

            120

            Mettrai Pongchomporn

            Our Pattern NO.2

            Thailand

            入选

            121

            MICE JANKULOVSKI

            FORMS of VENICE C I-IV-V

            Macedonia

            入选

            122

            Michal Novák

            Gustav Mahler

            Czech Republic

            入选

            123

            Micha? Rygielski

            Mroczny Sen/The Dark Dream

            Poland

            入选

            124

            Mishe Zoran

            Tie Silencer I

            Bulgaria

            入选

            125

            mohamed eltohamy

            Superstitions

            Egypt

            入选

            126

            Morgan Wedderspoon

            PROTECT YOURSELF

            Canada

            入选

            127

            MOUTTET Isabel

            Mémoires I, II, III

            France

            入选

            128

            MUHAMMET FAT?H GÖK

            Crowded IV

            Turkey

            入选

            129

            Mychael Barratt

            Brief History of Love

            Canada

            入选

            130

            Nelson Plaza

            anatomy lesson

            Chile

            入选

            131

            Nikolina Dzhanovska

            Heritage I

            Bulgaria

            入选

            132

            Oksana Vronska

             CONTEMPLATION 1

            Latvia

            入选

            133

            OLEG MIKHAILOV

            Cradle Boat

            Russia

            入选

            134

            Olga Babak

            from the seria "The Changeable reality"

            Ukraine

            入选

            135

            Olga Mularczyk

            Intuitive, unintended images

            Poland

            入选

            136

            ORLANDO

            Sehnung (Fragment III)

            Germany

            入选

            137

            oziel alfonso muñoz martinez

            Intersección No.      La moral, el tiempo y la senectud.

            Mexico

            入选

            138

            Panagiotis Ferentinos

            Apollo 1

            Greece

            入选

            139

            Paulina Bobak

            Love Wiktor

            Poland

            入选

            140

            Pavel Celkoski

            SACTY ARE THE TEAR OF THE SEA

            Macedonia

            入选

            141

            Pawe? Delekta

            Chess II

            Poland

            入选

            142

            Pawe? Tajer

            Daughter of Jephthah

            Poland

            入选

            143

            philip dare

            swansong

            United Kingdom

            入选

            144

            Priyoum Talukdar

            THE FRESHNESS OF MY CULTURE; SINCE 1449A.D.

            India

            入选

            145

            Promud Boruah

            LIFE VI

            India

            入选

            146

            PULKER Ulrike

            GHOST NETS - HEARTBOMBS

            Austria

            入选

            147

            Rafael Gil

            Topography of the Wall

            Argentina

            入选

            148

            Roman Sustov

            Reactor

            Belarus

            入选

            149

            Ryuta Endo

            presence/torso-III 

            Japan

            入选

            150

            saad ahmad

            Meeing of Mentors

            Pakistan

            入选

            151

            SAKAI MINORI

            Square sashimi   しかくいお刺身

            Japan

            入选

            152

            Sanja Tomic

            little piece of heaven

            Serbia

            入选

            153

            Sarah Epping

            Pangea

            Poland

            入选

            154

            Sawada Yuichi

            Keeping in touch with pinetrees 2018-5

            Japan

            入选

            155

            sercan koçak

            Yellow and Grey

            Turkey

            入选

            156

            Serena Pagnini

            Il banchetto II

            Italy

            入选

            157

            Sevdalina Prodanova

            Dolphin riders 1

            Bulgaria

            入选

            158

            Smorodin Artem

            Face the sea

            Ukraine

            入选

            159

            Snezana Petrovic

            Svevid’s Mission

            Serbia

            入选

            160

            Sohee Kim

            How to spend a vacation

            South Korea

            入选

            161

            Stachowiak Magdalena

            Planetoid (3836)

            Poland

            入选

            162

            Stephen Lawlor

            England's Dreaming

            Ireland

            入选

            163

            SUNRHINLEE

            Bugahyeon-Dong1-1

            South Korea

            入选

            164

            Supattanawadee Muanta

            “Gender Bending” NO.6 

            Thailand

            入选

            165

            TAN Chwee Seng

            Arias 咏叹调 (9 pieces)

            Singapore

            入选

            166

            Teodor Asenov 

            always remember you

            Bulgaria

            入选

            167

            Teppong Hongsrimuang

            THE HOUSE OF THE URBAN DEVELOPER1

            Thailand

            入选

            168

            Teruyo Sato

            Friend's Friend - Cigarette

            Japan

            入选

            169

            Thammasin Darunkan

            The Space of Unrealistic Life IV

            Thailand

            入选

            170

            Thanaporn Anyamaneecharoen

            Let's go party

            Thailand

            入选

            171

            Tina Wohlfarth

            JANUS I

            Germany

            入选

            172

            Tinnakorn Kasornsuwan

            Countryside Symbols 5

            Thailand

            入选

            173

            Todor Ovcharov

            Value Added II

            Bulgaria

            入选

            174

            Tomas Zemla

            Testimony of minimalism man touched land VII, Testimony of minimalism man touched land VIII

            Slovakia

            入选

            175

            Tomasz Chudzik

            Subjective Relations AB

            Poland

            入选

            176

            Tomasz Matczak

            Dnienie / Dayburst

            Poland

            入选

            177

            Tomasz Winiarski

            Perpetuum mobile: XCVI

            Poland

            入选

            178

            TRIBHUVAN KUMAR

            ANIMISM

            India

            入选

            179

            Ulyana Turchenko

            Moonrise

            Ukraine

            入选

            180

            Upneet Kaur Mair

            Procession

            India

            入选

            181

            Vaida

            Docklands: Grand Canal Square

            Lithuania

            入选

            182

            VELIKO MARINCHEVSKI

            Lotus Pond by Moonlight II      

            Bulgaria

            入选

            183

            Venugopal V G

            THE CARRIER

            India

            入选

            184

            Vibeke Jerichau

            Space IV. 1.

            Denmark

            入选

            185

            Víctor Manuel Hernández Castillo

            Soy todo soplo en tiempo de penuria

            Mexico

            入选

            186

            VÍCTOR RÍOS

            UTOPíA I

            Mexico

            入选

            187

            Vimonmarn Khanthachavana

            Pincusions in Painscape  

            Thailand

            入选

            188

            Vishakha Apte

            Untitled

            India

            入选

            189

            Watanai Magate

            Caused by pain. II

            Thailand

            入选

            190

            WIESLAW HALADAJ

            PERPENDICULAR DAWN

            Poland

            入选

            191

            WINCZEK Katarzyna

            Mappa XIII

            Poland

            入选

            192

            XIAO HAN

            Four Divine Beasts In China-Azure Dragon

            Japan

            入选

            193

            Yoshikatsu Tamekane

            Four Seasons -Autumn-

            Japan

            入选

            194

            Yuji Hiratsuka

            Desiree Wings

            Japan

            入选

            195

            Zdzislaw Mackiewicz

            20181126182243-4950657-PL

            Poland

            入选

            196

            Zenon Burdy

            5 days on the Lake 2

            Canada

            入选

            197

            Zosja (Irina) Leutina

            Winter street vendors 3

            Russia

            入选

            198

            安静波

            寂静生长之二

            宁夏回族自治区

            入选

            199

            敖高娃

            印象· 草原

            内蒙古自治区

            入选

            200

            蔡鸿君

            无象无界37

            上海市

            入选

            201

            蔡远河

            英雄·掣

            广东省

            入选

            202

            曹丹

            偶遇

            湖北省

            入选

            203

            曹芳

            走过高高的山岗

            湖北省

            入选

            204

            陈小凤

            生.发No.1

            广东省

            入选

            205

            初艳淼

            景观·石

            浙江省

            入选

            206

            冯宝珠

            澳門東望洋燈塔

            澳门特别行政区

            入选

            207

            付百川

            渐远的记忆.2

            黑龙江省

            入选

            208

            高哲

            传统搓澡术操作范例

            浙江省

            入选

            209

            葛贵勇

            贵州省

            入选

            210

            巩克青

            风景之三

            山东省

            入选

            211

            顾亦鸣

            青山如黛

            广东省

            入选

            212

            韩清

            时间在水里

            陕西省

            入选

            213

            韩荣

            我在美院的日日夜夜

            广东省

            入选

            214

            韩旭东

            自东向西

            河北省

            入选

            215

            何琳

            无果

            陕西省

            入选

            216

            何三青

            非水非水之九

            湖北省

            入选

            217

            红雪飞

            斗牛记

            广东省

            入选

            218

            侯放

            秘境

            山东省

            入选

            219

            胡才胜

            领带

            贵州省

            入选

            220

            黄泰华

            黑龙江省

            入选

            221

            金炫辰(Hyun-Jin KIM)

            無盡的旅程#32

            台湾省

            入选

            222

            金一鸣

            一出好戏·将军

            湖北省

            入选

            223

            李斌

            那片不在的林

            云南省

            入选

            224

            李灿

            暮光系列之二

            云南省

            入选

            225

            李芳

            夏有凉风之十

            湖北省

            入选

            226

            李恒

            远方的宿营地

            江苏省

            入选

            227

            李俊锋

            不属于这里的红

            广东省

            入选

            228

            李秋实

            时代碎片之三

            辽宁省

            入选

            229

            李诗乐

            轨迹空间II

            江西省

            入选

            230

            李巍

            越•最佳状态

            浙江省

            入选

            231

            李文杰

            廟口小菜販

            台湾省

            入选

            232

            李文鹏

            从前有座山(?#36857;?/span>

            黑龙江省

            入选

            233

            李小光

            花下

            江苏省

            入选

            234

            李阳

            燃了吧

            辽宁省

            入选

            235

            李永

            一种存在

            江苏省

            入选

            236

            李长兴

            出彩的舞台

            广东省

            入选

            237

            梁慧欣

            MESSY PLAZA

            香港特别行政区

            入选

            238

            梁锐

            Scenery

            辽宁省

            入选

            239

            林佩佩

            逐梦·苍?#20998;?#19978;

            广东省

            入选

            240

            刘福

            Lost Paradise series VI

            吉?#36136;?/span>

            入选

            241

            刘红亮

            花系列之四

            广东省

            入选

            242

            刘科技

            怪物与它们的产地Ⅱ

            广东省

            入选

            243

            刘思颖

            镜像系列组画

            湖北省

            入选

            244

            刘逸飞

            价值取向NO.2

            天津市

            入选

            245

            龙凯

            畅游书海之观水

            湖南省

            入选

            246

            鲁巍

            时空废墟组画

            浙江省

            入选

            247

            路彦

            青龙桥火车站

            河北省

            入选

            248

            罗保根

            北国黎明之一

            江西省

            入选

            249

            罗军

            心有千千结

            广东省

            入选

            250

            罗跃刚

            逸翮独翔

            广东省

            入选

            251

            罗中伟

            霞照草原

            内蒙古自治区

            入选

            252

            潘柳华

            年年岁岁景相似之三

            广西壮族自治区

            入选

            253

            潘孟堯

            自在的意象

            台湾省

            入选

            254

            彭尧尧

            毕业生

            天津市

            入选

            255

            钱宇鑫

            知名不具之一

            山东省

            入选

            256

            秦琪

            摸黑

            辽宁省

            入选

            257

            任慧慧

            西歌行之十

            湖南省

            入选

            258

            石磊

            朝花不夕拾之五

            天津市

            入选

            259

            时晓玉

            朋友圈13号

            浙江省

            入选

            260

            孙锦谊

            中国工地记事之六

            陕西省

            入选

            261

            覃桂燕

            一天,一天

            广东省

            入选

            262

            汤晓云

            下午面朝东边的窗

            安徽省

            入选

            263

            汤祖雷

            毕业者

            重庆市

            入选

            264

            王爱科

            迁徙人的傍晚

            内蒙古自治区

            入选

            265

            王丹南

            无处安放4

            浙江省

            入选

            266

            王继鹏

            墙是一把刀,将一个梦切成两份忧郁

            天津市

            入选

            267

            王晟

            暮夜

            湖南省

            入选

            268

            王维荣

            川流不息2/5

            湖南省

            入选

            269

            王秀华

            ?#26223;?/span>

            河南省

            入选

            270

            王宇

            窥里观外07

            北京市

            入选

            271

            夏强

            质朴无华的年代

            辽宁省

            入选

            272

            夏玉清

            火焰

            贵州省

            入选

            273

            谢然

            生存记——林火

            广东省

            入选

            274

            谢志明

            约战

            湖南省

            入选

            275

            徐志伟

            星空之境

            广东省

            入选

            276

            许浩宇

            马3

            广东省

            入选

            277

            许藤瓒

            体内·泄

            北京市

            入选

            278

            杨昊旻

            雨后

            广西壮族自治区

            入选

            279

            杨山河

            失语之三

            北京市

            入选

            280

            杨少华

            命运之门

            湖北省

            入选

            281

            杨媛媛

            青春的标本

            广东省

            入选

            282

            姚元鲁

            蝶梦庄周

            湖北省

            入选

            283

            尹雅静

            致蓝

            辽宁省

            入选

            284

            张道宏

            ?#33539;?#20043;下——山水盛宴

            山东省

            入选

            285

            张桂林

            观澜No.1

            北京市

            入选

            286

            张弘钰

            毛线再生

            内蒙古自治区

            入选

            287

            张辉

            向光注视-8

            湖北省

            入选

            288

            张童

            工地乐园

            广西壮族自治区

            入选

            289

            张文菊

            鲲鹏之志

            山西省

            入选

            290

            张永平

            风之翼-D

            内蒙古自治区

            入选

            291

            章艺源

            杌陧

            安徽省

            入选

            292

            ?#28304;河?/span>

            何处是归栖

            云南省

            入选

            293

            赵江华

            逝去的远方

            广东省

            入选

            294

            ?#36816;?/span>

            圈·道

            黑龙江省

            入选

            295

            赵晓玮

            大理-一路前行

            广西壮族自治区

            入选

            296

            赵阳

            上善若水

            北京市

            入选

            297

            周浩

            在场.离场

            湖北省

            入选

            298

            周杰

            春夏秋冬又一春

            海南省

            入选

            299

            周蕴智

            湖畔遗踪——西湖历史名人旧?#21191;?/span>

            浙江省

            入选

            300

            左维

            寂空山之二

            湖南省

            入选

            时时彩免费软件